Головна » 2018 » February » 26 » Бібліотеку Євгена Сверстюка передали у фонди музею Лесі Українки (ФОТО, ВІДЕО)
Бібліотеку Євгена Сверстюка передали у фонди музею Лесі Українки (ФОТО, ВІДЕО)

«Є книжки-друзі, книжки-громадяни,
книжки-обивателі, книжки-авантюристи
і сірі заробітчани..»
Є. Сверстюк

23 лютого 2018 року, в рамках святкування 147-ї річниці від дня народження Лесі Українки, у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки в музеї поетеси відбулась презентація матеріалів, бібліотеки письменника-шістдесятника Євгена Сверстюка.

Цей безцінний набуток передано у фонди Музею Лесі Українки СНУ з доброї волі родини – доньки і дружини. На презентації були присутні студенти, викладачі, друзі Євгена Сверстюка. Про письменника та його потужну книгозбірню говорили науковий співробітник Інституту Лесі Українки Сергій Романов, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури, народний депутат України Ірина Констанкевич, академік, директор Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАНУ Микола Жулинський, директор видавництва «Терен», письменник Андрій Криштальський, журналістка, історик, представниця Українського інституту національної пам’яті на Волині Леся Бондарук, письменник Андрій Бондарчук, завідувач біобібліографічного відділу імені професора О. Рисака (лабораторії Лесезнавства) Антоніна Радько.

Книги, передані музею – це багатюща бібліотека світової та української класики, сучасної вітчизняної та зарубіжної літератури, раритетні стародруки (твори Олени Пчілки, П. Куліша, М. Костомарова, Б. Грінченка та ін.), рідкісні книги діаспорних видань, релігійна література, літературознавчі розвідки, спогади, мемуари, листи, дослідження, мистецтвознавча література, архівні документи та матеріали, листи. Усього фонди налічують 1320 одиниць, із них 40 стародруків.

Бібліотека може багато що сказати про людину, про її уподобання, смаки, погляди і переконання. Книжкові фонди Є. Сверстюка унікальні – вони свідчать про широкий спектр інтересів письменника, різноплановий діапазон його особистісних зацікавлень. Величезна цінність саме цієї книгозбірні – те, що вона «жива»: кожна книжка прочитана-перечитана, детально проаналізована, тут знаходимо численні закладки, помітки на полях, коментарі, зауваги, листи, поштівки. Є листки, списані специфічним «сверстюковим» почерком, де присутні надзвичайно глибокі філософські роздуми, враження від прочитаного.

Усі ці книги, альбоми, журнали – справжні бібліо-гербарії, де містяться застиглі в часі, але завжди такі доречні, влучні і актуальні думки, емоції, почуття. Є книги з дарчими підписами авторів. «Відтепер ця бібліотека стане ще однією частиною великого і дорогоцінного фонду музею Лесі Українки СНУ, адже незаперечним є факт духовного зв’язку Євгена Сверстюка з постаттю і творчою спадщиною безсмертної Лесі Українки», – зазначила завідувачка музею Тетяна Данилюк-Терещук.

Є люди світлі, сонячні, осяйні. Вони випромінюють тепло і неймовірну енергетику. Таким був Євген Олександрович Сверстюк – письменник, закорінений у Волинь. Він – з когорти новочасних українських філософів, що своєю мудрістю навчали молоде покоління, збагачували українську літературу, стояли на сторожі українського слова, своєю силою духу і духовною незламністю відстоювали самостійність і незалежність України, пропагували її добре ім’я у світі.

Олена МАЛАНІЙ,
факультет філології та журналістики

Фото Олени МАЛАНІЙ та Володимира ЛУК'ЯНЧУКА

Джерело: Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки