Головна » Статті » Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей
КАМІНЬ-КАШИРЩИНА В ЖИТТЄПИСІ ДМИТРА СТЕПОВИКА. ФОНД ДМИТРА СТЕПОВИКА В КАМІНЬ-КАШИРСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ
Наталія ПАСЬ (Камінь-Каширський)
 
КАМІНЬ-КАШИРЩИНА В ЖИТТЄПИСІ
ДМИТРА СТЕПОВИКА.
ФОНД ДМИТРА СТЕПОВИКА
В КАМІНЬ-КАШИРСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ
 
Дмитро Степовик – провідний вчений сучасної України, мистецтвознавець, богослов, філософ, автор багатьох монографій і праць з історії давнього українського мистецтва, української ікони з Х ст. до сучасності, дослідник іконотворчого досвіду діаспори, гравюри, книжкової мініатюри, життя і творчості українських митців, іконописців, граверів, тощо.
Життєвий шлях Дмитра Степовика тісно пов’язаний із Камінь-Каширським краєм: з 1950 по 1955 рр. він з родиною проживав у місті Камені-Каширському. Д. Степовик користується заслуженим авторитетом серед краян: вони детально обговорюють його коментарі святкових богослужінь під час телетрансляцій із Київських православних храмів і сприймають їх як просвітницькі, завжди з великим інтересом знайомляться з книгами та науковими доробками вченого, новинами в його громадській та релігійній діяльності, які висвітлені в експозиції місцевого краєзнавчого музею.
У Камінь-Каширському краєзнавчому музеї створений фонд професора Дмитра Степовика, який налічує 332 експонати: книги, брошури, фотознімки, листи, особисті речі, копії статей, документів, відзнак, вітань, повідомлень тощо. Загалом, основний фонд складається із 124 експонатів, серед яких: 45 книги, 3 брошури, 28 фотознімків, 19 листів, 29 учнівських зошитів.
Перший лист-відповідь Дмитра Степовика до директора музею датований 23 січнем 2006 року. В ньому написано: «Камінь лишив у моєму серці милі спогади, хоч я постійно мешкав там з батьками й іншими родичами лише 5 років – з січня 1950 до вересня 1955 рр.» [4].Однак в духовному просторі Дмитра Степовика Камінь-Каширщина присутня завжди, бо тут, на міському цвинтарі, похований його батько Влас, старший брат Володимир і племінниця-немовля Валентина. Після війни 1941–1945 років Володимира і його дружину Ольгу направили вчителювати на Камінь-Каширське Полісся, а згодом у Камінь-Каширський переїхали всі Степовики. В місті, на вулиці Жовтневої революції, 102 (тепер – Ковельська, 84), батько побудував нову хату. «Я більше вважаю себе волинянином, ніж житомирцем, де я народився і звідки мої батьки (село Слободище Бердичівського району). Там, на Житомирщині, родину моїх батьків тяжко переслідувала комуно-більшовицька тиранічна влада і вони, можливо, опинилися б за націоналізм і «антісовєтскую пропаґанду і аґітацію в Сибірі (як казали енкаведисти моїй матері – «возлє бєлих мєдвєдєй»), якби своєчасно не перебралися на Волинь, де ми відчули себе більше серед своїх, ніж у рідному старовинному козацькому селі Слободищі, яке настільки споганіло й морально деградувало, що люди видавали одне одного, навіть родичів і ближчих сусідів» [5], – пише в одному із листів колишній камінь-каширець Дмитро Степовик.
Однак, п’ятдесяті роки минулого століття й на Камінь-Каширському Поліссі були доволі неспокійними, бо в краї постійно здійснювались операції з виявлення і знищення вояків національно-визвольного руху, велась підпільна робота з встановлення їх зв’язків із місцевим населенням. Жорстоке насильницьке відношення уповноважених радянською владою органів до національно налаштованих краян та вояків УПА породжувало спротив серед населення й сприяло формуванню патріотичних засад, зокрема, й у світогляді Дмитра, яким він не зраджує впродовж усього життя.
Вже навчаючись у місцевій школі, юнак вирізнявся з-поміж однолітків умінням логічно викладати думку, мислити по-філософськи, широким кругозором інтересів, що в єдності мали вплив на вибір його майбутньої професії журналіста.
Ще з сьомого класу він готував дописи в районну газету «Ленінським шляхом» і обласну «Радянська Волинь». Чи не визначальним штрихом у вирішенні професійного вибору була розмова з Карлом Неймарком, секретарем Камінь-Каширської районної газети, який високо оцінив його знання суспільних наук та досконале володіння українською мовою, що є важли­вими якостями для професії журналіста.
У табелях успішності учня Камінь-Каширської середньої школи Дмитра Степовика за 6–10 класи немає жодної четвірки. Він з вдячністю і повагою згадує вчителів української мови і літератури, історії, математики, англійської і відмічає їх високий рівень викладацької справи. Однак, чи не найголовнішу роль у досягненні відмінних результатів навчання відіграли особисті якості юнака: працелюбність, наполегливість, старанність, відповідальне ставлення до праці і надвелике стремління утвердитись в житті та бути корисним для людей. Він зростив у собі хорошу звичку, яка й донині прислуговується йому: ніколи не відкладати на завтрашній день того, що можна і треба зробити сьогодні.
Закінчивши середню школу із срібною медаллю, Дмитро вступив на факультет журналістики Київського державного університету. «Передайте журналісту Карлу Неймарку, що я вже в тому прекрасному будинку-палаці червоного кольору з колонадою при вході, про який він говорив мені на випускному вечорі в школі», – писав у листі до батьків студент столичного університету [3, 55].
«Після закінчення 2-го курсу факультету журналістики Київського державного університету ім. Тараса Шевченка (мені тоді, 1957 року, було 19 років) я попросився на першу виробничу практику в рідне місто, до батьків, за якими в Києві дуже скучав! Бо по 2-му курсі мала бути практика в районній газеті, після 3-го – в міській, після 4-го – в обласній; переддипломна (на 5-му курсі) – на радіо, телебаченні або в республіканській чи обласній газеті, або в якомусь журналі. З 9 червня до 7 серпня я опублікував у Камінь-Каширській районній газеті «Ленінський шлях» 26 статейок та інформацій! Майже щономера щось друкувалося» [6], – читаємо у листі від 28.02.2013 р. до директора музею.
Два примірники районної газети за 23. 06. 1957 р. [7] і 03. 07. 1957 р. [8], в яких надруковані статті Д. Степовика, зберігаються в Камінь-Каширському музеї.
Влітку 2006 р. Дмитро Степовик отримав запрошення від дирекції районного музею взяти участь у ХХ Волинській обласній науково-практичній історико-краєзнавчій конференції, яка була присвячена 15-й річниці Незалежності України, 810-й річниці першої писемної згадки м. Каменя-Каширського та 100-й річниці від дня народження українського літературознавця Євгена Шабліовського і проходила в Камені-Каширському 26 жовтня 2006 року. Однак, дата проведення конференції збігалась у часі з відрядженням вченого до США, тому бути присутнім у Камені він не міг, але представив наукову працю на тему: «Досвід дослідження зовнішнього вигляду Господа Ісуса Христа»[2, 39], яка була надрукована в збірнику матеріалів конференції.
Після багаторічної перерви Дмитро Степовик навідав «місто дитинства і ранньої молодости» 18 серпня 2007 року, в переддень свята Преображення Господнього. «Дуже радий, що побачив місця, де проходило моє дитинство» [8], – ділиться він своїми враженнями. Цей день був знаковий і в історії районного краєзнавчого музею, бо тоді професор передав на зберігання у фонди музею книги, копії документів, особисті речі тощо. Дмитро Степовик ознайомився з експозицією музею, відвідав могили рідних на міському цвинтарі, школу на вул. Воля, в якій навчався з ІІ чверті 6-го класу до випускного, будинок по вул. Ковельській, де проживала родина Степовиків.
Вдруге на Камінь-Каширщині Дмитро Степовик побував 21 вересня 2009 р. на запрошення районної та міської влади з нагоди святкування Дня міста і присвоєння йому звання «Почесний громадянин міста Каменя-Каширського» згідно рішення сесії міської ради від 18 січня 2009 р. Тоді ж краєзнавчому музею було передано ряд експонатів, з-поміж яких – монографія «Патріарх Мстислав: Життя і архипастирська діяльність» (К.: Мистецтво, 2007, 448 с., іл.) [9], «Історія Києво-Печерської Лаври» ( Видавничий відділ УПЦ КП, К., 2001, 559 с.) [10], які долучені до фонду Дмитра Степовика.
Для участі в ХХХVІІ Всеукраїнській історико-краєзнавчій науковій конференції «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини», яка проходила у Камені-Каширському 27 жовтня 2010 р. і була приурочена 70-річчю Камінь-Каширського району та 30-річчю Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею, професор Д. Степовик запропонував наукове дослідження на тему «Гравіровані мідні дошки-кліше з Національної бібліотеки України – свідчення розвитку в Україні мистецьких стилів бароко і класицизму» [1, 275]. Особисто взяти участь у конференції він не зміг, бо саме в цей час перебував із візитом у складі Патріаршої делегації до Українських Православних Церков Київського Патріархату в США.
Дмитро Степовик був добре знайомий із Євгеном Шабліовським. Є. Шабліовський написав відгук на кандидатську дисертацію Д. Степовика, яку він захищав у 1970 році. Під час зустрічей вони часто спілкувались про омріяну спільну поїздку на Полісся. «Коли ж ми виберемося до Каміно-Коширського?», – саме так, зауважує Д. Степовик, називав місто Є. Шабліовський [11].
2012 рік був для Дмитра Степовика досить успішним і «в творчому плані врожайним». У листі від 28 лютого 2013 р. він пише: «Після 4-х років «не книжних», у мене торік вийшло в різних видавництвах 3 наукові книжки:
– Новий ренесанс: Ікони Андрія Дем’янчука. – Київ: Видавництво ім. Олени Теліги, 2012. – 368 с., 199 іл.;
– Нова українська ікона ХХ – початку ХХІ століть: Традиційна іконографія та нова стилістика. – Львів-Жовква: Видавництво «Місіонер», 2012. – 288 с., 422 іл.;
– Українська гравюра бароко. – Київ: Видавництво «Кліо», 2012. – 495 с., 240 іл.» [12].
Нині чекає на видавництво ще одна книга Д. Степовика «Наслідуючи Христа: Віруючий у Бога Тарас Шевченко», написана з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Нові видання вчений подарує до книгозбірні Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Дмитро Степовик бажає, щоб його творчі надбання обов’язково прислужились й камінь-каширцям та всім полісянам, бо саме звідси він «пішов у широкий світ, зберігаючи у серці любов до волинської землі».
Один із експозиційних розділів музею знайомить відвідувачів із життєписом і науковими доробками вченого, демонструючи його внесок в українську науку. Фонд Д. Степовика в музеї є досить репрезентативним і дозволяє ґрунтовно і досконало дослідити життєпис науковця.
Перелік експонатів основного фонду Д. В. Степовика в Камінь-Каширському краєзнавчому музеї:
І. Книги, брошури:
1. Білокінь С.( автор-упорядник), Кузьменко О. (науковий редактор).
Дмитро Степовик: Українська мистецька Класика. Болгаристика. – К.: Добровільне товариство любителів книги України, 1988. – 55 с. – Інв. № 887.
2. Ляшенко М. (видавець і упорядник). Дмитро Степовик.: Бібліографічний покажчик за 1988-1998 роки: До 60-річчя з дня народження. – К.:Бібліотека українця, 1998. – 136 с. – Інв. № 888.
3. Степовик Д. В. Скарби України. – К.: Веселка, 1991. – 192 с.,іл. – Інв. № 961.
4. Ю.Нельговський, Д. Степовик, Л. Членова. Українське мистецтво (від найдавніших часів до початку ХХ століття). – К.:Видавництво «Радянська школа», 1976. – 134 с.,:іл. 48 с. – Інв. № 962.
5. Степовик Д. В. Українське мистецтво першої половини ХІХ століття. – К.: Мистецтво, 1982. – 100 с. – Інв. № 963.
6. Степовик Д. Українська графіка ХVІ-ХVІІІ століть. Еволюція образної системи. – К.: «Наукова думка», 1982. – 330 с., іл. – Інв. № 964.
7. Степовик Д. Яків Гніздовський: Життя і творчість. – К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2003. – 224 с.,іл. – Інв. № 965.
8. Степовик Д. Скульптор Лео Мол: Життя і творчість. – К.: Мистецтво, 1995. – 224 с., іл. – Інв. № 966.
9. Степовик Д. Леонтій Тарасевич і українське бароко. – К.: Наукова думка, 1986. – 233 с.,іл. – Інв. № 967.
10. Степовик Д. Патріарх Мстислав: Життя і архіпастирська діяльність. – К.: Мистецтво, 2007. –.448 с., іл. – Інв. № 968.
11. Степовик Д. Київська Біблія ХVІІ століття. Дослідження нездійсненного проекту митрополита Петра Могили. – К.: Українське Біблійне Товариство, 2001. – 240 с., іл. – Інв. № 969.
12. Степовик Д. Українська ікона. Іконотворчий досвід діаспори. – К.: Балтія Друк, 2003. – 160 с., іл. – Інв. № 970.
13. Степовик Д. Іконологія й іконографія. – Івано-Франківськ: Нова зоря, 2004. – 382 с., іл. – Інв. № 971.
14. Степовик Д. Сучасна українська ікона. З іконотворчості Христини Дохват. – К.: Мистецтво, 2005. – 304 с., іл. – Інв. № 972.
15. Степовик Д. Історія української ікони Х-ХХ століть. – К.: Либідь,1996. – 440 с., іл. – Інв. № 973.
16. Степовик Д. Історія Києво-Печерської Лаври. – К.: Видавничий відділ Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2001. –560 с., іл. – Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею, інв. № 974.
17. Жукалюк М., Степовик Д. Краткая история переводов Библии на украинский язык. – К.: Украинское Библейское Общество, 2003. – 110 с. – Інв. № 975.
18. Степовик Д. Олександр Тарасевич. Становлення української школи гравюри на металі. – К.:Мистецтво, 1975. – 135 с. – Інв. № 976.
19. Степовик Д. Болгарское изобразительное искусство. 1878-1978. – К.: Видавництво «Наукова думка», 1978. – 254 с., іл. – Інв. № 977.
20. Степовик Д. Українсько-болгарські мистецькі зв’язки. – К.: Видавництво «Наукова думка», 1975. – 213 с., іл. – Інв. № 978.
21. Степовик Д. Скульптор Михайло Черешньовський. Життя і творчість. – К.: Видавництво ім. Олени Теліги, 2000. – 224 с., іл. – Інв. № 979.
22. Тарас Шевченко. Живопис. Графіка: Альбом /Авт. вступ. ст. та упор. Д. В. Степовик. – Перевид. – К.: Мистецтво, 1986. –175 с., іл. – Інв. № 980.
23. Степовик Д. Господь – сила народу свого: Портрети митрополитів Київських і Галицьких. – Львів: Видавництво Отців Василіян «Місіонер», 1996. – 235 с., іл. – Інв. № 981.
24. Степовик Д. Скульптор Михайло Паращук. Життя і творчість. – Едмонтон, Торонто, Київ: видавництво Канадського Інституту Українських студій. Альбертський університет, 1994. – 225 с., іл. – Інв. № 982.
25. Степовик Д. Іван Щирський. Поетичний образ в українській бароковій гравюрі. – К.: Мистецтво, 1988. – 159 с., іл. – Інв. № 983.
26. Степовик Д. Мистецька збірка Стецькових. – Видання виконане на кошти Є. і Н. Стецькових, 1992. – 146 с., іл. – Інв. № 984.
27. Степовик Д. Сучасне образотворче мистецтво Болгарії. Шляхи і тенденція
розвитку у післявоєнний період. – К.: Мистецтво, 1978. – 106 с., іл. – Інв. № 985.
28. Pater Noster. Степовик Д. (автор-упорядник). Каталог виставки давніх українських ікон зі збірки Ігоря Пономарчука. – К.:Міністерство культури і мистецв України, 2003. – 40 с., іл. – Інв. № 986.
29. Степовик Д. Візантологія. Лекційний курс для вищих духовних навчальних закладів України. – Івано-Франківськ: Видавництво Івано-Франківської Теологічної Академії УГКЦ, 2002. – 254 с. – Інв. № 987.
30. Степовик Д. Релігії, культи і секти світу. Посібник з релігієзнавства і сектознавства. – Івано-Франківськ: Видавництво Івано-Франківської Теологічної Академії УГКЦ, 2005. – 236 с. – Інв. № 988.
31. Степовик Д. – редактор. Книга псалмів. Книга приповістей Соломонових у переспівах Миколи Карпенка. – К.: Видавництво Миколи Карпенка, 2004. – 299 с. – Інв. № 989.
32. Степовик Д. – редактор. Книга Йова. Книга Єклєзіяста у переспівах Миколи Карпенка. – К.:Видавництво Миколи Карпенка, 2006. – 126 с. – Інв. № 990.
33. Степовик Д. – редактор. Книга пророка Єремії у переспівах Миколи Карпенка. – К.:Видавництво Миколи Карпенка, 2006. – 224 с. – Інв. № 991.
34. Степовик Д. – редактор. Книга пророка Ісаї у переспівах Миколи Карпенка. – К.:Видавництво Миколи Карпенка, 2006. – 208 с. – Інв. № 992.
35. Степовик Д. Релігії світу. – К.:Бібліотека українця, 1993. – 112 с. – Інв. № 993.
36. Степовик Д. Церква в кайданах. Боротьба українських християн за свою самобутність у ХІХ столітті. – К.:Фундація ім. Олега Ольжича, 1996. – 112 с. – Інв. № 994.
37. Степовик Д. Києво-Печерська Лавра. – К.:Бібліотека українця, 1993. – 112 с. – Інв. № 995.
38. Білокінь С.( автор-упорядник), Кузьменко О. (науковий редактор). Дмитро Степовик: Українська мистецька Класика. Болгаристика. – К.: Добровільне товариство любителів книги України, 1988. – 55 с. – Інв. № 996.
39. Ляшенко М. (видавець і упорядник). Дмитро Степовик.: Бібліографічний покажчик за 1988-1998 роки: До 60-річчя з дня народження. – К.:Бібліотека українця, 1998. – 136 с. – Інв. № 997.
40. Степовик Д. – автор тексту. Українське Біблійне Товариство. – Київ, 1998. –23 с. – Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею, інв. № 998.
41. Степовик Д. – автор тексту. Українське Біблійне Товариство. – Київ, 2000. –23 с. – Інв. № 999.
42. Степовик Д. – автор тексту. Українське Біблійне Товариство. 10 років. – Київ, 2001. –23 с. – Інв. № 1000.
43. Степовик Д. В. Бібліографічний покажчик: До 70-річчя від дня народження. – К., Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України, 2008. – 312 с., іл. – Інв. № 1118.
44. Степовик Д. Українська християнська абетка. – К.: Грані-Т, 2007. – 80 с., іл. – Інв. № 1119.
45. Тимошик М. Дмитро Степовик. Життя й наукова діяльність: Монографія. – К.:Архангельський глас, 2008. – 656 с.,іл. – Інв. № 1120.
46. Степовик Д. Пробудження царівни Якова Гніздовського. – К.: «Літтон», 2007. – 63 с. – Інв. № 1121.
47. Степовик Д. Ліричне імпресаріо Олекси Булавицького. – К.: Видавництво «Софія-А», 2004. – 111 с. – Інв. № 1122.
48. Степовик Д. Скринька див. – К.: Видавництво ЦК ЛКСМУ «Молодь», 1971. – 86 с. – Інв. № 1615.
ІІ. Листи
1. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 26.01.2006 р. – Інв. № 1087.
2. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 21.02.2006 р. – Інв. № 1088.
3. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 18.06.2006 р. – Інв. № 1089.
4. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 15.12.2006 р. – Інв. № 1090.
5. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 17.04.2007 р. – Інв. № 1091.
6. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 12.07.2007 р. – Інв. № 1092.
7. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 11.08.2007 р. – Інв. № 1093.
8. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 21.08.2007 р. – Інв. № 1094.
9. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 10.09.2007 р. – Інв. № 1095.
10. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 15.12.2007 р. – Інв. № 1015.
11. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 01.07. 2008 р. – Інв. № 1110.
12. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 21.12.2008 р. – Інв. № 1096.
13. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 25.01.2009 р. – Інв. № 1098.
14. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 12.10.2009 р. – Інв. № 1616.
15. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 15.10.2009 р. – Інв. № 1623.
16. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 19.0.2010 р. – Інв. № 1618.
17. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 14.12.2010 р. – Інв. № 1619.
18. Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 27.04.2012 р. – Інв. № 1624.
19.Лист Степовика Д. до директора Камінь-Каширського краєзнавчого музею Пась Н., 28.02.2013 р. – Інв. № 1622.
ІІІ. Фото.
1. Степовик Д., м. Камінь-Каширський. 1954 р. – Інв. № 1625.
2. Степовик Д., м. Камінь-Каширський. 1955 р. – Інв. № 1626.
3. Степовик Д., студент Київського державного університету, м. Київ. 1955 р. – Інв. № 1626.
4. Степовик Д., м. Київ. 1988 р. – Інв. № 1627.
5. Зустріч Степовика Д. з папою Іоанном Павлом ІІ, Ватикан. 05. 05.1988 р. – Інв. № 1628.
6. Степовик Д. на Міжнародній конференції у м.Санкт-Августин, Німеччина. 27.11.1996 р. – Інв. № 1629.
7.Степовик Д. в Генеральному Консульстві України, м. Чикаго. 25. 10. 2002 р. – Інв. № 1630.
8.Зустріч Степовика Д. з американською майстринею ікон, українкою з Тернополя Христинею Дохват, м.Київ, 2007 р. – Інв. № 1631.
9. Степовик Д. – коментатор святкового богослужіння,м. Київ. 2001р. – Інв. № 1632.
10. Степовик Д. серед делегатів Українського Біблійного Товариства, м. Лондон. 2001 р. – Інв. № 1633.
11. Екслібрис Степовика Д. – Інв. № 1634.
12. Вручення відзнаки «Почесний громадянин Каменя-Каширського» Степовику Д., м. Камінь-Каширський. 2009 р. – Інв. № 1635.
13. Степовик Д. і Ющенко В. в Національному університеті ім. Т. Шевченка, м. Київ. 09.06.1998 р. – Інв. № 1636.
14. Зустріч Степовика Д. біля Камінь-Каширського краєзнавчого музею, м. Камінь-Каширський.18.08.2007 р. – Інв. № 1637
15. Під час передачі книг і архівних документів у фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею, м. Камінь-Каширський.18.08.2007 р. – Інв. №№ 1638, 1639,1640.
16. Степовик Д. в Камінь-Каширському краєзнавчому музеї, м. Камінь-Каширський.18.08.2007 р. – Інв. №№ 1641,1642, 1643.
17. Степовик Д. біля школи, яку закінчив у 1955 р., м. Камінь-Каширський. 18.08.2007 р. – Інв. № 1644, 1645 1646, 1647,1648.
18. Степовик Д. біля Камінь-Каширського краєзнавчого музею, м. Камінь-Каширський. 18.08.2007 р. – Інв. № 1649.
19. Степовик Д. біля могили батька, м. Камінь-Каширський. 18. 08. 2007 р. – Інв. № 1650.
20. Степовик Д. біля будинку, в якому проживала родина Степовиків, м. Камінь-Каширський. 18. 08. 2007 р. – Інв. № 1651.
________________________
1. Степовик Д. Гравіровані мідні дошки-кліше з Національної бібліотеки України – свідчення розвитку в Україні мистецьких стилів бароко і класицизму./ Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини. Науковий збірник. Матеріали ХХХVІІ Всеукраїнської історико-краєзнавчої наукової конференції, м. Камінь-Каширський, 27 жовтня 2010 р. – Луцьк, 2010.
2. Степовик Д. Досвід дослідження зовнішнього вигляду Господа Ісуса Христа./Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський в історії Волині та України. Науковий збірник. Матеріали ХХ Волинської обласної науково-практичної конференції, м. Луцьк-м. Камінь-Каширський, 26 жовтня 2006 р. – Луцьк, 2006.
3. Тимошик М. Дмитро Степовик. Життя й наукова діяльність: Монографія. – К.: Архангельський глас, 2008. – 656 с., іл., резюме англ. мовою.
4. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-1087.
5. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-1091
6, 12. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-1622.
7. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № 1608.
8. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № 1610.
9. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-968.
10. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-974
11. Фонди Камінь-Каширського краєзнавчого музею. Інв. № КККМ-1088.
_______________________________
Волинська ікона: дослідження та реставрація. Науковий збірник. Випуск 20. Матеріали ХХ міжнародної наукової конференції, м. Луцьк, 27-28 серпня 2013 року. – Луцьк: ДП «Волинські старожитності», 2013. – С. 237-245.
Категорія: Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (21.10.2013)
Переглядів: 1066 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]